BASIN AÇIKLAMALARI

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni'ne Açık Mektup

Sayın Genel Yayın Yönetmeni, Hizb-ut Tahrir, köklü, derin bir İslami kültüre sahip, küresel ve İslami ümmetin teveccühünü kazanmış, 57 yıllık temiz geçmişi olan, siyasi bir partidir.

Esselamü Aleyküm ve Rahmetüllahi ve berekatühü,

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni'ne;

Gazeteniz yazarlarından Ebubekir SİFİL beyefendinin köşesinde 04 - 11 ve 18 Nisan tarihlerinde "Okuyucu Soruları 21, Muhtelif Meseleler 6-7-8" başlıkları altında üç adet yazısı yayınlanmıştır. Bu yazıların ilkinde bir okuyucu mektubuna kısaca değinerek, İslami, siyasi ve küresel bir parti olan Hizb-ut Tahrir'in kurucusu değerli âlim, mutlak müçtehit, büyük müfekkir, güçlü siyasetçi Şeyh Takıyyuddin En-Nebhani‘nin şahsı ve tesis ettiği Hizb-ut Tahrir hakkında kaynağı meçhul, içinde çirkin bir iftiranın da bulunduğu bilgilere yer vermiştir. İkinci yazısında görünüşte şeyhin bir Osmanlı alimi olmadığını ortaya koyma amacıyla gerçekte ise zihinleri bulanıklaştıracak bir tarzda, dipnot olarak yer verdiği kaynaklardan çok sınırlı bazı alıntılar yaparak, sanki anormal görüşlermiş gibi şeyhin bazı görüşlerine yer vermiştir. Üçüncü yazısında ise, hızını alamayarak, Hizb-ut Tahrir'in derin İslami kültüründen bihaber olmasından ya da hangi sebepten kaynaklandığını bilmediğimiz, garez kokan bir üslupla Hizb-ut Tahrir'in amacı ve çalışması hakkında haddini aşan ifadeler kullanmıştır.

Hizb-ut Tahrir, hiçbir neşriyatında Şeyh Takıyyuddin En-Nebhani'nin bir Osmanlı alimi olduğunu iddia etmemektedir ki bir mektuba cevap adı altında yazarınız bu konuya açıklık getirmeye çalışmış olsun. Madem bir mektuba cevap yazmak istiyor; Takıyyuddin En-Nebhani'nin hiçbir biyografisinde böyle bir iddia bulunmamaktadır şeklinde cevaplayabilirdi. Şeyhin hayatı ve mücadelesi hakkında detaylı bilgiler partinin kaynaklarında mevcuttur. Yazarınız bunlara başvurmak yerine, ancak istihbarat kaynaklarında yer alabilecek ve partiyi karalamak için ortaya atılmış çirkin iftiralara itibar etmekte, parti ve kuruluşu hakkında asli kaynak olan Hizb-ut Tahrir yayınlarına bakmamıştır. Partinin hiçbir yayınında geçmediği halde yazarınızın partinin ismini "Hizbu't-Tahrîri'l-İslâmî" şeklinde vermiş olması partinin kaynaklarından faydalanmadığına kesin bir delilidir.

Sayın Genel Yayın Yönetmeni, Hizb-ut Tahrir, köklü, derin bir İslami kültüre sahip, küresel ve İslami ümmetin teveccühünü kazanmış, 57 yıllık temiz geçmişi olan, siyasi bir partidir. Dolayısıyla cılız ve üstü kapalı karalama girişimleri, Hizb-ut Tahrir'i etkileyemez Allah'ın izniyle. Ancak, delilsiz, mesnetsiz ve asılsız iddialar içeren bu tür yazılara yer vermeniz halinde, bir medya organı olarak, Müslüman Türkiye kamuoyu üzerindeki, itibarınız ve güvenilirliğiniz olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle söz konusu yazıları kaleme alan yazarınızı ciddi bir şekilde uyarmanızı, hatta yazılarını tekzip etme yönünde talimat vermenizi,  temenni ederiz.

 

حزب التحرير

Hizb-ut Tahrir Türkiye Resmi Sözcülüğü

PDF'i indirmek için tıklayınız

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.